ASTEC
Skontaktuj się z nami — wyślij zapytanie

Wdrożenie RTLS w firmie Airbus - omówienie

Około dwa i pół roku temu Airbus zdecydował się na uzupełnienie produkcji opartej na systemie RFID o precyzyjny system lokalizacji czasu rzeczywistego (RTLS), zapewniając większą przejrzystość i kontrolę w pozamiejscowych zakładach produkcyjnych. Jako wspólny europejski projekt budowy samolotów, Airbus od początku był międzynarodową korporacją z zakładami produkcyjnymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Obecnie firma obejmuje dwanaście wysoce wyspecjalizowanych zakładów wytwórczych umiejscowionych na terenie Europy. Ich działalność jest nadzorowana przez cztery scentralizowane Centra Kompetencji (Centers of Excellence). Jako że efektywność i zyskowność to czynniki niezbędne, aby móc konkurować na wymagającym europejskim rynku, infrastruktura stoi przed szczególnymi wyzwaniami logistycznymi, zważywszy na wyjątkową złożoność procesu produkcji samolotów. Flagowy produkt Airbusa – A380i jest dowodem na to, jak korporacja z sukcesem sprostała wyzwaniom; tylko w zeszłym roku 18 z tych ponad 400-osobowych samolotów pasażerskich zostało dostarczonych do klientów. Komponenty A380 i zwanego potocznie SuperJet są produkowane przede wszystkim w Hamburgu, Saint-Nazaire oraz Broughton skąd transportowane są drogą morską lub lądową do końcowej linii produkcyjnej w Tuluzie. Każda jednostka dociera w sześciu wstępnie zmontowanych częściach na pojazdach specjalnych: osobno kokpit, kadłub centralny i rufowy, statecznik oraz skrzydło. A380 jest produkowany zgodnie z zasadą „dokładnie na czas”, przez co ciągłe monitorowanie wszystkich jest nieodzownym elementem procesu produkcyjnego.

Samolot Airbus
Monitorowanie produkcji kluczowych komponentów na końcowej linii montażowej w Tuluzie pozwala na bezproblemowy montaż dokładnie na czas

Airbus rozpoczął poszukiwanie rozwiązania RTLS, wspomagającego montaż dużych części i rozpoczął testowanie różnych technologii przy montażu militarnego mostu powietrznego A400M. Ostatecznie koncern wybrał system firmy Ubisense, ponieważ wykazał się on niezrównaną precyzją podczas testów i może być łatwo aktualizowany. Zastosowanie systemu miało na celu śledzenie dużych części samolotu i uzyskanie wglądu w procesy produkcyjne w czasie rzeczywistym.

Oparta na rozwiązaniach webowych aplikacja VIP (Visible Industrial Process), która bazuje na systemie RTLS, zapewnia, że aktualny status produkcji komponentów w Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii może być w każdej chwili śledzony przez personel w Tuluzie. Co więcej, system dostarcza wartościowego narzędzia analitycznego, które umożliwia ciągłą ewaluację i optymalizację przebiegu montażu w fabryce Airbus. Podczas gdy wcześniej dane o postępach produkcji komponentów Airbusa były rejestrowane ręcznie, system lokalizacyjny firmy Ubisense (oferowany w Polsce przez firmę ASTEC) oparty na ultraszerokopasmowej technologii radiowej dostarcza potrzebnych informacji automatycznie i w czasie rzeczywistym. Ten innowacyjny system śledzenia charakteryzuje się dokładnością do 30 centymetrów i blisko stuprocentowa niezawodnością.


Wróć do:

  1. RTLS - Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego