ASTEC
Skontaktuj się z nami — wyślij zapytanie

RTLS: Sprzęt - rodzaje etykiet

Bardzo ważnym elementem całej struktury Systemów Lokalizacji Czasu Rzeczywistego (RTLS) są etykiety. To właśnie one generują impulsy ultraszerokopasmowe (UWB), na podstawie których sensory lokalizują nadzorowane obiekty.

Atutem etykiet jest to, iż są praktycznie urządzeniami bezobsługowymi, a często jedyna ingerencja użytkownika sprowadza się do wymiany baterii. Wynika to z faktu wykorzystywania drugiego kanału komunikacji etykiety z sensorami – pasma 2,4 GHz. Dzięki niemu można programować etykiety, wgrywać aktualizacje oprogramowania a także monitorować stan baterii. Wspomniana bateria starcza na okres około czterech lat pracy urządzenia.

Same etykiety są różnych rozmiarów i wykonane w różnych stopniach ochrony IP – wszystko w zależności od przeznaczenia i środowiska pracy. Podstawową etykietą RTLS jest Compact Tag. Jest to najmniejsza etykieta omawianego systemu (szerokość: 38 mm, długość: 39 mm, wysokość: 16.5 mm). Jej działanie może być aktywowane poprzez przycisk, ale także wbudowany czujnik ruchu. Compact Tag, podobnie jak inne etykiety, posiada dwa tryby "uśpienia" – zwykły, który aktywowany jest poprzez potrząśnięcie urządzeniem i tzw. deep sleep. Drugi tryb jest bardzo użyteczny w sytuacjach, gdy lokalizowanie obiektu nie odbywa się przez całą dobę. Z poziomu aplikacji zarządzającej można wtedy automatycznie zaprogramować moment lub strefę, w której etykieta ma się wyłączyć. Aktywacja następuje jednak dopiero po dłuższym naciśnięciu przycisku na etykiecie.

Z kolei nieco większy typ Slim Tag jest przeznaczony głównie dla ludzi. Umożliwia to odpowiednie ukierunkowaie anteny UWB. Etykieta posiada klips, którym można przytwierdzić ją do ubrania. Oprócz tego ma dwa przyciski i brzęczyk. Podwójna liczba przycisków, zwiększa możliwość przekazywania informacji przez pracownika a brzęczyk może stanowić element ostrzegawczy lub przywoławczy.

Intrinsically Safe Tag, o wymiarach podobnych do etykiety Compact, jest urządzeniem przeznaczonym do pracy w środowiskach niebezpiecznych, wykonanym w stopniu IP65. Inną etykietą jest Industrial Tag (IP 67), mająca zastosowanie w środowiskach przemysłowych. Tą etykietę charakeryzuje szerszy zakres temperatury, w której może funkcjonować (-40 do 85 °C) oraz większa bateria, pozwalająca na wydłużenie czasu pracy.

Ostatnią z etykiet systemu RTLS jest Trimode Tag, która posiada wbudowany odbiornik GPS, dzięki czemu daje możliwość lokalizacji z wykorzystaniem technologii UWB i GPS.


Wróć do:

  1. RTLS - Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego