ASTEC
Skontaktuj się z nami — wyślij zapytanie

Fale ultraszerokopasmowe (UWB): Zakresy częstotliwości

Do niedawna był pewien praktyczny problem związany z kombinacją fal szerokopasmowych i niskich częstotliwości. Urzędy odpowiedzialne za przydzielanie częstotliwości, jak Amerykańska Federalna Komisja Komunikacji (FCC) lub Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) udostępniały tylko niewielkie wycinki pasm dla fal radiowych. W rezultacie jeszcze do niedawna systemy o dużej częstotliwości charakteryzowały się niewielką długością fali.

Wraz z rozwojem nowej technologii UWB i jej zatwierdzeniem przez narodowe władze przydzielające częstotliwości, ograniczenia te zostały zniesione. Systemy ultraszerokopasmowe mogą obecnie funkcjonować na niespotykanych wcześniej długościach fal. W Stanach Zjednoczonych zakres częstotliwości od 3,1 do 10,6 GHz, z indywidualnymi ograniczeniami, został dopuszczony dla urządzeń śledzących. Dla Europy przydzielony został zakres częstotliwości od 6 do 8,5 GHz. Pozwala to na użycie ultrakrótkich sygnałów w wysoce precyzyjnym systemie śledzenia.

Właściwości fal ultraszerokopasmowych (UWB)
Właściwości fal ultraszerokopasmowych (UWB)

Oferowany przez ASTEC system RTLS firmy Ubisense łączy w sobie technologię ultraszerokopasmową z rozwiązaniem programistycznym czasu rzeczywistego zapewniając lokalizację wewnątrz budynków jak i system śledzenia. Użytkownicy potrzebują jedynie trzech komponentów: aktywnych etykiet zasilanych bateriami, sensorów oraz specjalnego oprogramowania. Wszystkie etykiety posiadają unikalne ID i generują sygnały lokalizacyjne o częstotliwości z zakresu od 6 do 8,5 GHz. Sygnały te są odbierane i odczytywane przez sensory. Z chwilą instalacji system dostarcza użytkownikom podgląd 3D, który precyzyjnie odzwierciedla lokalizacje etykiety z dokładnością do 30 centymetrów. Tysiące obiektów i osób poruszających się w obrębie sensorów może być śledzonych jednocześnie. Nawet w otoczeniach przemysłowych, które są zazwyczaj dużym wyzwaniem dla transmisji radiowej, pozycjonowanie oparte na UWB jest wysoce niezawodne.


Wróć do:

  1. RTLS - Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego