ASTEC
Skontaktuj się z nami — wyślij zapytanie

Zastosowania RTLS – analiza zachowań

Wyobraźmy sobie sytuacje, że możemy "śledzić" jakikolwiek obiekt 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Co więcej, mamy możliwość identyfikacji tego obiektu spośród innych i wiemy gdzie w jakim czasie był. Jeśli do tego dołożymy fakt, iż pozycja naszego obiektu zostanie nam podana z dokładnością do 30 centymetrów, to po pewnym czasie bardzo łatwo odpowiemy na pytanie – "jak się ten obiekt zachowuje".

Analiza zachowań klientów w sklepie spożywczym
System RTLS wykorzystany do analizy zachowań klientów w sklepie spożywczym

Oczywiście do uzyskania odpowiedzi i w ogóle do przeprowadzenia tego typu działań potrzebne jest odpowiednie narzędzie. Takim narzędziem jest oferowany przez ASTEC System Lokalizacji Czasu Rzeczywistego firmy Ubisense. To rozwiązanie, które spełnia i realizuje wszystkie wspomniane wyżej wymagania. W dodatku integracja systemu z narzędziami pomiarowymi umożliwia dodatkowo wizualizację przebywania obiektu w danych warunkach temperatury, ciśnienia, promieniowania itp.

Sama analiza zachowań może być tym efektywniejsza, im więcej obiektów jest nadzorowanych. W przypadku półproduktów użytkownik może otrzymać informacje z czym stykał się dany towar w ciągu całego procesu produkcyjnego. Z kolei znając drogę poszczególnych detali czy elementów w firmach branży produkcyjnej możemy zoptymalizować cały proces lub wykryć słabe punkty systemu. Bardzo interesujące jest jednak analizowanie zachowań ludzi. Zastosowanie RTLS podczas imprez targowych pozwoli na usprawnienie organizacji kolejnych edycji danego wydarzenia, pozwoli określić miejsca najbardziej i najmniej atrakcyjne a także wyeliminować zatłoczone przejścia itp. RTLS wspomaga jednak także naukę, czego przykładem może być analizowanie demencji przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Florydy czy reakcji na dzieła sztuki (muzeum w St. Gallen w Szwajcarii).

Przykładowe wdrożenie

Omawiając zastosowanie RTLS w analizie zachowań należy wymienić koniecznie nie jedno z dwa znane wdrożenia. Pierwsze miało miejsce w US Army, gdzie brakowało systemu, który umożliwiłby analizę działań taktycznych w ośrodkach szkoleniowych. Same kamery były niewystarczające, więc ratunkiem okazał się RTLS. W ten sposób instruktorzy dokładnie wiedzieli jak każdy z żołnierzy zachowywał się podczas trenowanych akcji i mogli wprowadzać stosowne usprawnienia.

Drugie wdrożenie w jeszcze większy sposób ukazało szerokie możliwości Systemów Lokalizacji Czasu Rzeczywistego. Pierwotnie system miał tylko lokalizować bydło na jednej z duńskich farm krów mlecznych. Trudno bowiem sprawnie "zarządzać" stadem ponad 200 sztuk. Z czasem informacje dostarczane przez RTLS umożliwiły rozbudowanie aplikacji zarządzającej systemem. Dzięki opracowaniu algorytmu zachowań każdej sztuki użytkownik wiedział, która krowa jest chora, która jest gotowa do zapłodnienia a także, która jest dyskryminowana przez inne osobniki. Dodatkowo posiadał także informacje o terminach karmienia i dojenia.


Wróć do:

  1. RTLS - Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego