ASTEC
Skontaktuj się z nami — wyślij zapytanie

Zastosowania RTLS – logistyka i magazynowanie

RTLS – Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego. Rozwiązanie, które lokalizuje „coś” w danym momencie. Tak przeciętny „zjadacz chleba” interpretuje hasło RTLS, gdy słyszy je pierwszy raz. Nawet bazując na tej dość prostej interpretacji można szybko znaleźć podstawowe zastosowanie, które bardzo chętnie wykorzysta informację o lokalizacji i czasie rzeczywistym. Jest to logistyka, tym bardziej, jeśli dodamy fakt, iż RTLS daje też możliwości identyfikacji.

Przede wszystkich oferowany przez ASTEC RTLS firmy Ubisense jest idealnym rozwiązaniem w tak bardzo propagowanym przez logistyków śledzeniu produktów tj. traceability. W skrócie traceability to właśnie zdolność namierzenia i śledzenia produktów i półproduktów na wszystkich etapach produkcji, obróbki i dystrybucji. Stąd marzeniem każdego logistyka jest mieć podgląd na całość procesu, umiejętność zlokalizowania produktu na każdym etapie. RTLS to umożliwia, choć oczywiście głównie na etapie produkcji, magazynowania i po części dystrybucji. Co więcej w przypadku, gdy lokalizacja produktów obejmuje także półprodukty lub substancje wchodzące w skład całego procesu produkcyjnego, możliwa jest identyfikacja co z czym miało kontakt. Jeszcze większą zaletą jest integracja z urządzeniami pomiarowymi (temperatura, wilgotność), co może mieć ogromne znaczenie w przypadku produkcji żywności.

RTLS logistyka i magazynowanie

Odchodząc nieco od samego pojęcia traceability, zastosowanie RTLS w jakiejkolwiek fabryce czy magazynie daje znaczące argumenty w efektywnym zarządzaniu produkcją i przepływem towarów. Użytkownik posiada na bieżąco informacje o tym gdzie znajduje się dany produkt. Stąd przy odpowiedniej integracji z systemami ERP czy WMS można idealnie zarządzać procesem wysyłek towarów, nie tracąc cennego czasu na ich poszukiwania. Jeśli dodatkowo wykorzystać technologię kodów kreskowych lub radiowej identyfikacji RFID, można śledzić niezliczoną ilość nawet najmniejszych produktów. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj otagowanie etykietami RTLS czytników kodów kreskowych lub etykiet RFID. Innym sposobem jest lokalizowanie wózków widłowych lub pracowników wyposażonych we wspomniane czytniki.

Przykładowe wdrożenie

Lokalizowanie środków transportu, tj. wózków widłowych ma miejsce właśnie w firmie spedycyjnej KG Bursped, gdzie zainstalowano RTLS w centrum dystrybucyjnym o powierzchni 13,5 tys. m², obsługującym około 3000 ładunków dziennie. System RTLS został tam zintegrowany z monitoringiem wideo. Przy współpracy z 160 kamerami nadzorowanych jest blisko 20 wózków widłowych i 140 bram wjazdowych. Ponadto skanery kodów kreskowych zostały wyposażone w etykiety RTLS. System umożliwia zlokalizowanie tych tagów, a co się z tym wiąże, także skanerów. Znajomość pozycji czytnika w chwili odczytu kodu „namierza” daną przesyłkę usprawniając działanie monitoringu wideo.


Wróć do:

  1. RTLS - Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego