ASTEC
Skontaktuj się z nami — wyślij zapytanie

Zastosowania RTLS – przemysł rozrywkowy

O tym, że systemy Lokalizacji i Identyfikacji Czasu Rzeczywistego firmy Ubisense, które w Polsce oferowane są przez firmę ASTEC, mają wszechstronne zastosowania wspominaliśmy już wielokrotnie. Tym razem trochę o branży, w której RTLS również okazują się rewolucyjnym narzędziem, często w sytuacjach, gdzie na pierwszy rzut oka nikt nawet nie zauważa ich działania. Mowa o szeroko pojętej branży rozrywkowej – gdzie RTLS stanowią duże wsparcie w działaniach zwiększających atrakcyjność, wydźwięk czy też zasięg widowisk lub są narzędziem analitycznym w analizowaniu wspomnianej atrakcyjności.

RTLS w przemyśle rozrywkowym
Zastosowanie RTLS w widowisku operowym Carmen

Główna przewaga jaką daje RTLS sprowadza się do ogromnej siły jaką jest informacja o dokładnym położeniu danego obiektu. W dodatku dokładnie wiadomo, którego obiektu. Daje to możliwość generowania zdarzeń przestrzennych w przypadku, gdy obiekt znajdzie się w ściśle określonej strefie. W ten sposób podczas koncertu lub przedstawienia można sterować wzmacniaczami dźwięku tak, aby głos „podążał” za ruchem artystów. Innymi przykładem jest wykorzystanie Systemów Lokalizacji Czasu Rzeczywistego w koncercie muzyki techno (Discontrol Party). Był to projekt badawczy, gdzie analizie poddano zachowanie ludzi, wzajemne interakcje, trasy przemieszczania się itp. Wyniki takiego eksperymentu to po pierwsze informacje dla socjologów badających zachowania ludzi podczas takich wydarzeń. Temat wybiega jednak nieco dalej, gdyż zastosowanie RTLS umożliwia możliwość kreacji reakcji widowni, w zależności na to co dzieje się na scenie czy tez generowanie różnego rodzaju efektów specjalnych.

RTLS może mieć zastosowanie także gastronomii, gdzie rozwiązanie to może wspomóc proces obsługi klientów w restauracjach o dużej powierzchni.

Przykładowe wdrożenie

eMotion - celem tego projektu było stworzenie mapy odbioru dzieł sztuki przez osoby odwiedzające Kunstmuseum St. Gallen w Szwajcarii. Goście, którzy brali udział w badaniu, byli wyposażani w specjalne rękawice biometryczne, zawierające etykiety RFID lokalizowane przez RTLS, a także urządzenia rejestrujące przewodnictwo skóry i tętno. System analizował biologiczną reakcję zwiedzających po zbliżeniu się do danego eksponatu. RTLS był jedynym, wystarczająco precyzyjnym rozwiązaniem do pracy pośród dużej ilości eksponatów w muzeum. Wyniki projektu pozwoliły na określenie odbioru poszczególnych dzieł sztuki przez ludzi, z uwzględnieniem płci, wieku, itp.


Wróć do:

  1. RTLS - Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego