ASTEC
Skontaktuj się z nami — wyślij zapytanie

Zastosowania RTLS – zarządzanie flotą pojazdów

Opisywane w jednym z poprzednich artykułów zastosowanie RTLS w logistyce i magazynowaniu jest bardzo zbieżne z kolejną grupą, w której Systemy Lokalizacji i Identyfikacji Czasu Rzeczywistego okazują się bardzo pomocne. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest lokalizacja dużej ilości pojazdów czy środków transportu RTLS okazuje się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie tyczy się to zajezdni autobusowych i firm produkcyjnych zajmujących się produkcją pojazdów.

RTLS pociąg

RTLS to jednak nie tylko komunikacja miejska i autobusy. System równie sprawnie zarządza flotą tramwajów, a także może mieć zastosowanie w branży kolejowej. W dodatku dzięki integracji z GPS użytkownik ma możliwość lokalizacji pojazdu na każdym etapie jego pracy. Zastosowanie RTLS w zarządzaniu flotą pomaga także w zabezpieczeniu pojazdów pod kątem ewentualnej kradzieży. Po pierwsze każdy ruch jest monitorowany (na poziomie aplikacji i za pomocą monitoringu wideo). Po drugie – można zintegrować RTLS z systemem alarmowym, który zareaguje automatycznie po wykryciu nieautoryzowanego działania.

Przykładowe wdrożenie

Najbardziej rozbudowane wdrożenie w przemyśle komunikacyjnym miało miejsce w szwajcarskiej Lucernie. RTLS umożliwia tam zarządzanie flotą ponad 150 autobusów, na terenie zajezdni o powierzchni 12 000 m². Rozwiązanie to pozwala na lepszą koordynację wyjazdów pojazdów, zmniejszając przez to ryzyko opóźnień, które wcześniej wynikały z błędnej lokalizacji. Oprócz tego RTLS jest zintegrowany z systemem swissaxis AG BeDips® Depot Management, co ułatwia nadzorowanie całej floty pojazdów na ekranie komputera i informowanie o każdym wjeździe i wyjeździe pojazdu.


Wróć do:

  1. RTLS - Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego